Home Knižní vydání Princ Kaspian
Princ Kaspian - úvod

Princ Kaspian je název druhého dílu sedmidílné série příběhů C.S.Lewise. Je to volné pokračování na příběhy v knize Lev, čarodějnice a skříň, kterou příběhy ze země Narnie začaly.

Druhý díl vypráví o boji dobra a zla, boje právoplatného dědice a krále - prince Kaspiana. Ale pro začátek trošku z historie. V prvním díle čtyři děti Petr, Zuzana, Edmund a Lucie pomohly zachránit zemi od nadvlády zlé čarodějnice, která svojí krutostí a zlobou zmrazila celou Narnii a právě podle proroctví zemi měly zachránit čtyři lidské děti. V zemi se tenkrát objevil Aslan (syn zámořského císaře - jež v celém díle vystupuje jako lev), který na sebe vzal Edmundovu zradu a zaplatil za ní vlastní krví. Boj, který potom nastal, vedl k záchraně celé země a k osvobození jejich obyvatel.

Tak a nyní už k samotnému princi Kaspianovi. Ten, jak již víme, byl právoplatným dědicem trůnu v Narnii, ale protože byl ještě malý, tak v zemi vládl jeho strýc Miraz. Princ Kaspian byl vychováván starou chůvou, která mu říkala hodně věcí z historie země, jak žili lidé a zvířata v harmonii, že zvířata uměla mluvit a že existuje Aslan. Kaspianovi se to moc líbilo a tak se jednou stalo, že se jako malé nevinné dítě prořekl před strýcem, který byl odpůrcem těchto věcí a chůva musela z hradu. Princ pak dostal nového vychovatele pana Kornélia, který ho vyučoval všemu možnému. Po čase i Kornélius začal prince učit pravé historii země. Princ už byl v té době starší a když jednou v noci za princem přišel Kornélius nechápal co se děje a nerozuměl i oslavám na hradě. Kornélius mu vysvětlil, že ty oslavy jsou kvůli narození Mirazova syna a že tím pádem musí Kaspian uprchnout z hradu neboť ho Miraz bude chtít zabít. Princ nechápe a tak mu Kornélius vysvětlí vše co to znamená. Hned poté princ odjíždí z hradu a jede do míst, kde snad ještě (podle historie) žije stará Narnie. Souhrou okolností se se starými narniany opravdu setkává a i když mu zprvu nevěřili, nyní stojí plně za ním a rozhodnou se mu pomoci k návratu na jeho trůn neboť ví, že s ním se vrátí i stará Narnie a mír do země.

Mezitím se Miraz dozví, že princ uprchl a jeho vojsko se vydává ho zničit. Princ se se svými spojenci rozhodne zaujmout výhodnou pozici u Aslanovy stráže (z prvního dílu ji znáte jako Kamenný stůl). A právě tam princ použije kouzelný roh, všichni očekávají nějaký zázrak a snad i to, že se do země vrátí dávní králové a královny Petr, Zuzana, Edmund a Lucie nebo snad sám Aslan. Což se opravdu stane a tak další dobrodružství dětí o záchranu Narnie  znovu začíná...

 


Kniha nebo film?
 
Nejoblíbenější kniha?
 
Nejoblíbenější film?
 
Main page Contacts Search Contacts Search