Home Úvodní stránka C. S. Lewis
C. S. Lewis

C.S.LewisCelým jménem Clive Staples Lewis se narodil 29. listopadu 1898 v Belfastu v Irsku jako syn advokáta Alberta Jamese Lewise a Flory Augusty Lewisové, dcery irského anglikánského kněze. Měl staršího bratra Warrena Hamiltona Lewise. Když mu byly čtyři roky, začal si říkat Jack (z původního Jacksie) - jméno, pod kterým ho znali jeho přátelé a rodina po celý zbytek jeho života.

Zpočátku byl vyučován soukromými učiteli a roku 1908, potom nastoupil do školy Wynyard School ve Watfordu v Hertfordshire. Po zavření Wynyardu (z důvodu malého počtu žáků) studoval Lewis na Campbell College ve východní části Belfastu. Ze školy brzy odešel kvůli dýchacím potížím a dále pak studoval ve městě Malvern ve Worcestershire, kde chodil do přípravné školy pro přípravu na vysokou.

V září 1913 nastoupil na Malvern College, kde zůstal do následujícího června. V této době ve svých 15 letech opustil křesťanskou víru z dětství, stal se ateistou a zabýval se mytologií a okultismem. Po odchodu z Malvernu studoval soukromě u Williama T. Kirkpatricka, bývalého učitele svého otce a bývalého ředitele Lurgan College.

Jako chlapec byl Lewis fascinován antropomorfními zvířaty a také velmi rád četl, a protože dům jeho otce byl plný knih, měl pocit, že najít knihu, kterou ještě nečetl, je stejně snadné jako najít stéblo trávy.

Jako dospívající byl fascinován severskými písněmi a legendami, které nacházel v islandských ságách. Měl také stále raději přírodu. Její krása mu připomínala severské příběhy a severské příběhy mu připomínaly krásu přírody.

V roce 1916 získal stipendium na oxfordské University College a následujícího roku narukoval do britské armády a stal se důstojníkem třetího praporu somersetské lehké pěchoty, následně byl 15. dubna 1917 Lewis raněn v bitvě u Arrasu a během zotavování trpěl depresemi. Po zotavení byl v říjnu převelen do Andoveru v Anglii. V prosinci roku 1918 byl propuštěn a brzy se vrátil ke svým studiím.

Kvůli své kariéře v Oxfordu však Lewis skutečně žil a zemřel uprostřed jiného národa a často litoval toho, že musel odejít z Irska. Po celý život vyhledával společnost svých irských krajanů žijících v Anglii a pravidelně jezdil do Severního Irska, kde byl i na svatební cestě. Toto nazýval „svým irským životem“.

Počátkem června 1961 začaly Lewise sužovat zdravotní problémy a byl mu diagnostikován zánět ledvin, který vyústil v otravu krve. Kvůli své nemoci zameškal podzimní semestr v Cambridgi, jeho zdravotní stav se však v roce 1962 začal postupně zlepšovat a v dubnu se vrátil na univerzitu. Lewisův zdravotní stav se nadále zlepšoval a podle slov svého přítele George Sayera byl Lewis na jaře roku 1963 zcela zdráv. 15. července 1963 však onemocněl a byl převezen do nemocnice. Dalšího dne v 5 hodin ráno utrpěl infarkt a upadl do bezvědomí. O den později ve 2 hodiny odpoledne se nečekaně probral. Po propuštění z nemocnice se Lewis vrátil do Kilns, jeho zdravotní stav mu však nedovolil pracovat. Z tohoto důvodu v srpnu rezignoval na svou pozici v Cambridgi. Lewisův stav se nadále zhoršoval a v polovině listopadu mu lékaři diagnostikovali konečnou fázi selhání ledvin. 22. listopadu 1963 v 17:30 Lewis zkolaboval ve své ložnici a o pět minut později zemřel, přesně týden před svými nedožitými 65. narozeninami. Je pohřben na hřbitově Holy Trinity Church v Headingtonu v Oxfordu.

 

zdroj wikipedia.org

 
Kniha nebo film?
 
Nejoblíbenější kniha?
 
Nejoblíbenější film?
 
Main page Contacts Search Contacts Search